
Evropská unie čelí vnitřním rozporům, které mohou podkopat její schopnost čelit tvrdému tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa při rozhodujících obchodních jednáních ve Washingtonu. Ačkoli se Brusel na veřejnosti snaží působit jednotně, zákulisní neshody mezi členskými státy ohrožují dosažení společné dohody ještě před stanoveným termínem.
Šéf Evropské rady António Costa o víkendu ujistil, že „nikdo v Evropě nechce konflikt“. Tento smířlivý tón má v americké metropoli zopakovat i eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič, který se má ve čtvrtek setkat s hlavním americkým vyjednavačem Jamiesonem Greerem. Jednání je považováno za klíčové – Trump totiž stanovil do 8. července ultimátum: buď dohoda, nebo 50% „reciproční“ cla.
Brusel se dosud snaží dosáhnout snížení základní 10% celní sazby, kterou prezident Trump uvalil v dubnu na většinu obchodních partnerů Spojených států. EU naznačila ochotu tuto hranici akceptovat, pokud by dohoda zahrnovala i úlevy pro konkrétní průmyslová odvětví. Různé pohledy jednotlivých zemí však mohou Šefčovičovu pozici značně oslabit.
Zatímco Komise tvrdí, že úroveň konzultací mezi členskými státy je neobvykle vysoká a svědčí o jednotném přístupu, zákulisní informace odhalují rozpory. Poslanec Evropského parlamentu Brando Benifei varoval, že ochota některých států přijmout 10% clo je nebezpečný precedens. „Jde o přístup, který podrývá naše zásady a dlouhodobě naši strategickou autonomii,“ uvedl.
Hlasitými zastánci rychlé dohody jsou především Německo a Itálie. Kancléř Friedrich Merz upozornil, že průmyslové obory jako chemie, farmacie nebo automobilový sektor jsou pod tlakem extrémně vysokých amerických cel. Podle něj je nutné jednat rychle, i za cenu větších ústupků. Premiérka Giorgia Meloniová, blízká Trumpova spojenkyně, označila 10% clo za „nijak zvlášť závažné“ a vyjádřila ochotu přijmout kompromis ve prospěch hladkých vztahů s Washingtonem.
Na opačné straně stojí Francie a Španělsko, které se snaží vzdorovat tvrdému americkému postupu. Prezident Emmanuel Macron se dlouhodobě snaží dosáhnout úplného zrušení cel. Ačkoliv v posledních dnech naznačil jistou pružnost, stále trvá na principu vzájemnosti. „Pokud Američané zavedou 10%, musíme odpovědět stejnou sazbou na jejich zboží,“ řekl po summitu EU.
Premiér Pedro Sánchez se stal terčem hněvu Donalda Trumpa poté, co odmítl navýšit obranné výdaje Španělska v rámci NATO. Prezident USA mu vzápětí pohrozil novými cly. Podle diplomatických zdrojů jsou podobné výpady známkou rostoucí frustrace v Bílém domě nad evropskou nejednotou.
V rámci probíhajících jednání prosazují své zájmy i menší státy, které se snaží ochránit citlivá odvětví. Některé z nich navíc nechtějí nést náklady na vyrovnání obchodní bilance EU s USA, jejíž přebytek je způsoben zejména německým exportem.
Tato roztříštěnost komplikuje i přípravu odvetných opatření. Evropská komise má již připravené cla v hodnotě 21 miliard eur jako odpověď na dřívější americká opatření proti evropské oceli a hliníku. Další balík ve výši 95 miliard eur má být aktivován v případě, že Trump uvalí nová cla na automobily a další zboží. Problémem však je, že některé členské státy požadují výjimky, čímž by celkový dopad klesl až na 25 miliard eur.
Vše bude záležet na výsledku čtvrtečního jednání ve Washingtonu a na následné reakci velvyslanců EU, kteří budou v pátek o výsledcích informováni. V případě neúspěchu může být rozhodující schůzka unijních ministrů obchodu plánovaná na 14. července.
Jak poznamenal europoslanec Benifei, „i když některé státy naznačují, že s deseti procenty by dokázaly žít, stále si myslím, že to není dobrý nápad“. Dodal, že bez protiopatření by Unie působila slabě a ustupovala by ze svých zásad bez jakékoliv záruky budoucího partnerství na rovnocenné úrovni.
Rozdělená Evropa tak v klíčové chvíli čelí těžkému rozhodnutí: buď ustoupit Trumpovu tlaku ve jménu krátkodobé stability, nebo riskovat obchodní válku s největším spojencem v obraně a hospodářství.
Související

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem
před 2 hodinami

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
před 3 hodinami

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
před 4 hodinami

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
před 6 hodinami

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
před 7 hodinami

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
před 8 hodinami

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
před 8 hodinami

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
před 8 hodinami

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
před 9 hodinami

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
před 10 hodinami

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
před 11 hodinami

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
před 13 hodinami

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
před 14 hodinami

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera
Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
Lídři Ruska a Číny se neúčastní víkendového summitu BRICS v Brazílii. Nepřítomnost dvou klíčových členů naznačuje, že rychlé rozšiřování skupiny mohlo oslabit její původní ideologickou soudržnost a schopnost představovat alternativu k západnímu modelu kapitalismu.
Zdroj: Libor Novák