Nejvyšší soud Spojených států dnes v poměru 6:3 rozhodl, že federální soudci již nebudou moci celonárodně blokovat prezidentské příkazy. Verdikt přináší zásadní vítězství prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho administrativě, především ve věci sporného příkazu omezujícího právo na automatické občanství pro děti nelegálních přistěhovalců narozené na území USA.
Rozsudek navazuje na Trumpův výkonný příkaz, kterým chce zrušit ústavně zakotvené právo na občanství pro každého narozeného na území Spojených států bez ohledu na imigrantský status rodičů. Tento princip, známý jako „birthright citizenship“, je dlouhodobě součástí 14. dodatku americké ústavy.
Po vlně soudních rozhodnutí, která Trumpův příkaz pozastavila, se Bílý dům obrátil na Nejvyšší soud s argumentem, že nižší soudy nemají právo blokovat prezidentské dekrety celonárodně. Dnešní rozsudek jim dal za pravdu.
Soudce Clarence Thomas ve svém stanovisku uvedl: „Dnes soud rozhodl, že federální soudy nemohou vydávat takzvané univerzální (celonárodní) předběžné opatření.“ Znamená to, že jednotliví federální soudci nebudou moci nařídit zastavení platnosti prezidentských rozhodnutí pro celé Spojené státy, ale nanejvýš pro vlastní jurisdikci.
Rozhodnutí umožní, aby Trumpův dekret o omezení práva na občanství začal částečně platit už za 30 dní. Jak přesně bude tento přechod v praxi vypadat, zatím není zcela jasné, jelikož 119stránkový verdikt Nejvyššího soudu neznamená jednoznačné potvrzení či zamítnutí celé politiky, ale spíše posunutí pravomocí ve prospěch exekutivy.
Toto rozhodnutí přichází v době, kdy má konzervativní většinu v devítičlenném senátu Nejvyššího soudu, a prezident Trump jmenoval tři z jeho soudců. Kritici varují, že dnešní rozsudek může zásadně proměnit rovnováhu moci v USA ve prospěch Bílého domu.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, které výrazně omezuje pravomoci federálních soudců nižších instancí blokovat prezidentské příkazy na celonárodní úrovni, bude mít podle odborníků okamžité důsledky. V praxi to znamená, že prezident Trump nyní získává větší prostor k prosazování své agendy bez obvyklých právních zdržení.
Podle komentátora Anthonyho Zurchera z BBC se tak oslabuje dosavadní praxe, kdy soudci federálních okresních soudů – ať už konzervativní, nebo liberální – mohli pozastavit politická rozhodnutí prezidenta pro celé Spojené státy. Tento mechanismus byl v minulosti hojně využíván jak proti Trumpovým nařízením v oblasti imigrace a veřejných výdajů, tak později proti prezidentu Bidenovi, například v otázkách klimatické politiky či odpuštění studentských půjček.
Soudy sice i nadále budou moci zastavit nezákonné nebo protiústavní kroky prezidenta, ale pouze až v pozdějších fázích soudního řízení. To dává prezidentovi větší časový prostor k jejich faktickému prosazení.
Jak upozorňuje zpravodaj Bernd Debusmann Jr. z Bílého domu, dnešní verdikt představuje zásadní vítězství pro Trumpovu administrativu. V posledních měsících totiž čelil prezident sérii právních blokací týkajících se mimo jiné škrtů ve vládních výdajích či zásadních úprav imigračních předpisů. Nový výklad pravomocí soudů znamená, že podobné celonárodní zákazy budou do budoucna výrazně omezeny.
Generální prokurátorka Pam Bondi v první reakci uvedla, že rozhodnutí ukončí „nekonečnou palbu“ soudních zákazů, které podle ní brzdily legitimní výkonnou moc prezidenta.
Trump se k rozhodnutí zatím osobně nevyjádřil, očekává se ale, že tak učiní buď v příspěvku na své platformě Truth Social, nebo při plánované schůzce se šéfy diplomacií Rwandy a Demokratické republiky Kongo, která je veřejná pro tisk.
Související

Musk zase chválí Trumpa. Tentokrát za diplomatické úspěchy

Trump pozastavil část dodávek zbraní Ukrajině, včetně protivzdušných střel
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , soudy
Aktuálně se děje
včera

Autem, nebo vlakem? Češi míří na Slovensko, za volantem sedět nemusí
včera

Stovky případů svrabu v Praze. Hygienici radí, jak nákaze předejít
včera

Metro od čtvrtka nepojede tak, jak jsou lidé zvyklí. V plánu jsou dvě výluky
včera

Pavel či Němcová. Policie uzavřela případ důchodce, který vyhrožoval politikům
včera

Macron se dočkal nečekané pochvaly. Orbán ocenil telefonát do Kremlu
včera

Meteorologové se brání nařčením, že straší. Ukázali letní data za desítky let
včera

Musk zase chválí Trumpa. Tentokrát za diplomatické úspěchy
včera

Může Trumpova snaha skutečně něco změnit? Válka v Gaze může skončit po 20 měsících, už za týden
včera

EU spoléhá na Slovensko: Maroš Šefčovič může zabránit obchodní válce s Trumpem
včera

Extrémní počasí zabíjí: Španělsko hlásí další mrtvé, Německo může překonat absolutní rekord
včera

Severní Korea nasadí proti Ukrajině až 30 tisíc vojáků
včera

Muž naletěl přes internet Sandře Bullockové. Prodal kvůli ní byt a poslal jí miliony
včera

Pavel Novotný nastoupil do vězení. Na poslední chvíli změnil image
včera

Merz prozradil, proč nechce Ukrajině dát střely Taurus
včera

Rozvědka: Ruská armáda nemůže denně vypustit 500 dronů
včera

Bouřlivé počasí ukončí vlnu veder. Meteorologové vydali nové varování
včera

Trump pozastavil část dodávek zbraní Ukrajině, včetně protivzdušných střel
včera

Trump tlačí na Hamás. Když neuzavřel mír na Ukrajině, chce ho aspoň na Blízkém východě
včera

Proč se nedaří zastavit extrémní počasí? Může za to politická zbabělost, varuje šéfka zelené transformace EU
včera
Keir Starmer čelí krizi druhého roku vlády. Nespokojenost s ním prudce stoupá
Britský premiér Keir Starmer vstupuje do druhého roku ve funkci za mimořádně složitých okolností. Po vítězství v loňských parlamentních volbách, které skončily historickým sesazením konzervativců, čelí lídr labouristů narůstající nespokojenosti ve vlastní straně i v široké veřejnosti. Jak ukazuje poslední politický vývoj, naděje na rychlé změny se rychle vytrácejí a nálada v zemi se zhoršuje.
Zdroj: Libor Novák