Pentagon: Útoky na Írán zpomalily jeho jaderný program až o dva roky

Pentagon ve středu uvedl, že americké nálety na tři klíčová zařízení íránského jaderného programu, ke kterým došlo minulý měsíc, podle zpravodajských odhadů posunuly vývoj schopnosti Teheránu získat jadernou zbraň o jeden až dva roky. Na tiskové konferenci to prohlásil hlavní mluvčí ministerstva obrany Sean Parnell.

Parnell přitom zopakoval tvrzení prezidenta Donalda Trumpa, že „klíčová íránská zařízení byla zcela zničena“, ačkoli nepředložil žádné bližší důkazy mimo odkazu na „posudky zevnitř ministerstva obrany“. Podle jeho slov útoky významně narušily íránský jaderný program, a to především zásahem do kapacity obohacování uranu.

Toto oficiální vyjádření Pentagonu je částečně zdrženlivější než dřívější prohlášení prezidenta Trumpa. Zpráva vojenské zpravodajské služby DIA, založená na předběžných hodnoceních z prvních 24 hodin po útocích, uváděla odhad opoždění programu v řádu několika měsíců – a i ten pouze s „nízkou mírou důvěryhodnosti“.

Podle dvou osob obeznámených se situací Bílý dům i Trumpovi poradci operují s podklady, které zahrnují videozáznamy z bombardérů B-2 a simulace ničivých vln zasahujících centrifugy ve Fordow. Součástí údajů jsou rovněž izraelské zpravodajské materiály. Tyto důkazy podle nich podporují prezidentovo tvrzení o „zdecimování“ íránských kapacit.

Zejména Fordow, jedno z nejdůležitějších zařízení Íránu na obohacování uranu, měl být útokem vážně poškozen, a to především v oblasti samotných centrifug, i když není jasné, zda samotná struktura podzemního zařízení byla zničena.

Zatímco Trump tvrdí, že útoky „zcela zničily“ íránské jaderné ambice, žádná z amerických zpravodajských agentur takové hodnocení zatím veřejně nepodpořila. Mluvčí Pentagonu proto použil opatrnější jazyk a zmínil pouze „degradaci“ programu.

Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi však v neděli varoval, že Írán je schopen obnovit produkci obohaceného uranu v horizontu několika měsíců. „Írán má velmi sofistikované znalosti v oblasti jaderné technologie. Ty nelze vymazat. Kapacity, které mají, si zachovávají,“ uvedl Grossi.

Celou situaci ještě více zkomplikovalo rozhodnutí Íránu přerušit spolupráci s MAAE. Nový zákon zakazuje inspektorům agentury přístup do klíčových zařízení, což prakticky znemožňuje nezávislé ověření rozsahu škod způsobených americkými údery.

Americké ministerstvo zahraničí označilo krok Íránu za „nepřijatelný“ a vyzvalo Teherán k plnému respektování závazků vyplývajících ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. To zahrnuje také povinnost hlásit veškerý jaderný materiál a umožnit kontrolorům přístup i k novým místům obohacování.

Zatímco prezident Trump a jeho tým oslavují útoky jako úspěšný zásah proti hrozbě íránského jaderného zbrojení, analytici varují, že bez inspekcí a ověřitelných dat nelze v tuto chvíli přesně stanovit skutečný dopad. Minulé zkušenosti s přehnanými nebo chybnými zpravodajskými hodnoceními, například v případě války v Iráku, přispívají k určité opatrnosti.

Bitvy o výklad zpravodajských závěrů tak znovu hrají klíčovou roli v americké zahraniční politice, a to v době, kdy íránský režim reaguje na útoky uzavíráním a utajováním. Podle Trumpových poradců však byla zničena podstatná část íránské technologické infrastruktury, což podle nich oddálí schopnost vyrobit jadernou zbraň minimálně o dva roky. 

Související

Emmanuel Macron

Macron si po letech zase volal s Putinem. Zřejmě to nebylo naposledy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále. 
Íránské jaderné zařízení Fordo

Íránci nespí. Satelitní snímky odhalily, co se děje na místech vybombardovaných Američany

Nové satelitní snímky potvrzují, že v íránském jaderném zařízení Fordo pokračují intenzivní práce, pouhý týden po americkém leteckém úderu, který měl podle prezidenta Donalda Trumpa výrazně ochromit jaderné ambice Teheránu. Snímky, které v neděli pořídila společnost Maxar Technologies, ukazují vozidla, stavební stroje a jeřáb u větracích šachet, na které dopadly americké „bunker-buster“ bomby. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Polská policie, ilustrační foto

Polsko dočasně obnovuje kontroly na hranicích

Polsko se od 7. července rozhodlo dočasně obnovit kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Premiér Donald Tusk zdůvodnil tento krok narůstajícím napětím ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde za běžných okolností platí volný pohyb osob. Upozornil také, že pokud Polsko zjistí, že Německo organizovaně vrací migranty zpět na jeho území, bude připraveno přijmout protiopatření.

včera

Microsoft, autor: Mohammad Rezaie

Microsoft propouští tisíce zaměstnanců. Nahradí je umělá inteligence

Společnost Microsoft oznámila, že propustí až 9 000 pracovníků v rámci nejnovější vlny snižování stavů, kterou technologický gigant provádí v letošním roce. Úsporné kroky přicházejí ve chvíli, kdy firma intenzivně přesouvá svou pozornost a prostředky směrem k rozvoji umělé inteligence (AI).

včera

včera

Vladimír Putin a Donald Trump

Rusko na Ukrajině dosáhne svých cílů, řekl Putin Trumpovi

Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump spolu podle Kremlu vedli téměř hodinový telefonický rozhovor, v němž dominovala otázka Ukrajiny. Podle vyjádření poradce ruského prezidenta Jurije Ušakova se obě strany shodly na potřebě hledat „vyjednané řešení“ konfliktu. Zároveň však Putin zdůraznil, že Rusko neustoupí od svých původních cílů ve válce na Ukrajině.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj apeluje na Evropu: Musí vyvíjet maximální tlak na Rusko s cílem ukončit válku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při svém vystoupení v Kodani, kde se zúčastnil zahájení dánského předsednictví v Radě EU, apeloval na nutnost hlubší spolupráce mezi evropskými státy. V projevu, který zahájil gratulací Dánsku k převzetí předsednictví, zdůraznil, že hlavním cílem Evropy musí být maximální tlak na Rusko s cílem ukončit válku.

včera

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Von der Leyenová čelí kvůli plánované reformě masivní kritice. Bouří se i Česko

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen čelí stále větší kritice kvůli plánované reformě téměř 400 miliard eur z regionálních fondů EU. S blížícím se představením nového sedmiletého rozpočtu se čtrnáct členských států – včetně Polska, Itálie a Španělska – důrazně postavilo proti navrhovanému sloučení zemědělských a regionálních fondů do jednotného národního balíčku.

včera

Prezident Trump

Trump bude dnes mluvit s Putinem, zítra se Zelenským

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se dnes chystá telefonicky spojit se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Podle agentury Reuters půjde o jejich šestý veřejně známý rozhovor od Trumpovy lednové inaugurace. Naposledy spolu hovořili v polovině června.

včera

včera

OSN

OSN: Globální firmy profitují na genocidě v Gaze

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva na okupovaných palestinských územích Francesca Albanese ve čtvrtek představila zásadní zprávu, v níž tvrdí, že mnohé globální korporace profitují z „ekonomiky genocidy“ v Gaze. Zároveň vyzvala k sankcím, zbrojnímu embargu proti Izraeli a k trestnímu stíhání jednotlivých firem a jejich vedení.

včera

Evropská unie

EU čelí vnitřním rozporům, mohou podkopat schopnost čelit tvrdému tlaku Trumpa

Evropská unie čelí vnitřním rozporům, které mohou podkopat její schopnost čelit tvrdému tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa při rozhodujících obchodních jednáních ve Washingtonu. Ačkoli se Brusel na veřejnosti snaží působit jednotně, zákulisní neshody mezi členskými státy ohrožují dosažení společné dohody ještě před stanoveným termínem.

včera

včera

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trumpova velkolepá reforma míří do finále. Kritici bijí na poplach, opozice mluví o dohodě s ďáblem

Americká Sněmovna reprezentantů v noci pokročila v projednávání mohutného zákona prezidenta Donalda Trumpa, který je středobodem jeho domácí agendy. Legislativní balík, nazývaný samotným prezidentem jako „Big Beautiful Bill“, prošel poslední procedurální překážkou a směřuje k závěrečnému hlasování. Pro návrh hlasovalo 219 zákonodárců, proti bylo 213, přičemž čtyři z pěti republikánských odpůrců návrh nakonec podpořili.

včera

Angela Merkelová

Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru v Aténách při příležitosti představení řeckého překladu svých pamětí „Svoboda“ otevřeně promluvila o svých zkušenostech s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i o dramatických chvílích řecké dluhové krize.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Petr Pavel udělil čtyři nové milosti

Prezident republiky Petr Pavel využil svou ústavní pravomoc a udělil čtyři nové milosti. Celkově tak od začátku svého funkčního období rozhodl o sedmnácti případech omilostnění. Nejnovější udělené milosti se týkají převážně žen v tíživé sociální nebo zdravotní situaci, jejichž odsouzení by mělo závažné dopady na jejich rodiny.

včera

Svrab

Počet případů svrabu dál roste. Proč se začal šířit Českem?

Nepříjemné kožní onemocnění svrab, lidově známé jako prašivina, se v letošním roce začalo šířit nejen v Praze, ale po celé České republice výrazně rychleji než v minulých letech. Způsobuje ho parazitický roztoč zákožka svrabová, který napadá lidskou pokožku a způsobuje intenzivní svědění, nejčastěji v noci a v teple. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) za šířením nemoci stojí kombinace faktorů, včetně oslabené imunity obyvatel, zvýšené turistiky nebo nižší lékařské ostražitosti.

včera

včera

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Trumpovy daňové škrty mohou spustit finanční krizi, varuje ekonom

Navzdory klesajícím úrokovým sazbám a růstu dovozních cel vykazují americké finanční trhy varovné signály. Výnosy z dluhopisů rostou, dolar oslabuje a cena zlata stoupá – to vše podle ekonoma Desmonda Lachmana z American Enterprise Institute naznačuje, že zahraniční investoři ztrácejí důvěru v rozpočtovou politiku prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Pentagon: Útoky na Írán zpomalily jeho jaderný program až o dva roky

Pentagon ve středu uvedl, že americké nálety na tři klíčová zařízení íránského jaderného programu, ke kterým došlo minulý měsíc, podle zpravodajských odhadů posunuly vývoj schopnosti Teheránu získat jadernou zbraň o jeden až dva roky. Na tiskové konferenci to prohlásil hlavní mluvčí ministerstva obrany Sean Parnell.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy